Ana Sayfa Dünya 4 Kasım 2020 38 Görüntüleme

Trump, oyların tamamı sayılmadan ‘zafer’ ilan etti: Yüksek Mahkeme’ye gideceğiz

10.21TRUMP KONUŞUYOR

ABD Lideri Donald Trump, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında seçimleri kendisinin kazandığını söyleyerek ispat göstermeden hile savında bulundu. Yüksek Mahkeme’ye gideceğini belirten Trump, “Bunu kazanacağız, bana nazaran çoktan kazandık bile” tabirlerini kullandı.

ABD Lideri, sonuçları şimdi netleşmeyen ve posta yoluyla kullanılan oyların sayımının beklendiği eyaletlerde önde gittiklerini söyleyerek, seçimi kendisinin kazandığını öne sürdü. Oy sayım sürecinde kutlama yapmak için hazır olduklarını lakin ‘bir anda her şeyin durduğunu’ sav eden Trump, Pennsylvania’da yaklaşık 600 bin, Michigan’da 170 bin oy önde olduklarını söyledi. Ohio ve Florida üzere eyaletlerde kazandıklarına da dikkat çekti.

 Trump, kendi seçmenlerine ‘küçük bir kümenin müdahale etmeye çalıştığını’ da öne sürerek, “Biz buna müsaade vermeyeceğiz” dedi.

09.08AP: TEKSAS’TA TRUMP KAZANDI

AP ajansının projeksiyonuna nazaran Trump, 38 delegesi bulunan Teksas’ı kazandı.

Oyların bölünmesine müsaade veren dört delegeli Nebraska’dan üç delege Trump’a, bir delege Biden’a gitti.

AP’nin kestirimleri doğrultusunda, Biden’ın şu an 224, Trump’ın 213 delegesi var. 270 delegeye ulaşan aday, seçimi kazanacak.

08.47TRUMP’TAN BIDEN’A JET CEVAP

ABD Lideri Donald Trump, Biden’ın konuşma yapmasını eleştirerek, kendisinin önde olduğunu savundu; “Açık farkla öndeyiz lakin seçimi çalmaya çalışıyorlar. Bunu yapmalarına müsaade vermeyeceğiz” dedi. 

08.43BIDEN KONUŞUYOR

Demokrat aday Biden açıklama yapıyor…

Biden, “Seçimler her bir oy sayılana kadar son bulmayacak” dedi. Demokrat aday, seçimlerin sonuçları konusunda iyimser olduğunu söyledi. “Bu seçimi kazanma yolunda olduğumuza inanıyorum” diyen Biden “Kazanacağımıza güvenin” sözlerini kullandı.

 Biden, sonuçların Amerikan saatiyle çarşamba gününe kadar kesinleşmeyebileceğini söyleyip, “Umudunuzu kaybetmeyin, kazanacağız” dedi; seçmenlere sabırlı olma davetinde bulundu. Demokrat aday, “Ben yahut Donald Trump, kimin seçimi kazandığını şimdi söyleyemez. Bu Amerikan vatandaşlarının kararıdır. Fakat sonuçların ne olacağı konusunda iyimserim” diye konuştu. 

08.40AP: FLORIDA’YI TRUMP KAZANDI

AP ajansı, Trump’ın kilit ehemmiyet taşıyan Florida eyaletini garantilediğini duyurdu.

Ajans, 6 delegesi bulunan Iowa’yı da Trump’ın kazanacağı iddiasında bulundu.

08.25AP’YE NAZARAN OHIO’YU TRUMP KAZANDI

AP ajansı, 18 delegesi bulunan Ohio eyaletini Trump’ın kazandığını duyurdu.

Ajansa nazaran Trump, 6 delegeli Iowa ve 3 delegeli Montana’yı kazanmayı da garantiledi.

Buna nazaran, delege sayıları açısından son durum şöyle:

Biden: 223

Trump: 145

08.22BIDEN KONUŞMA YAPACAK

 Joe Biden’ın TSİ 08.30 kamuoyuna sesleneceği belirtiliyor.

08.18AP BIDEN’A BİR EYALET DAHA VERDİ

AP ajansı, 10 delegesi olan Minnesota’yı Biden’ın kazandığını duyurdu. Ajansa nazaran Demokrat aday, 223 delegeye yükseldi.

08.10FOX NEWS TRUMP’I KIZDIRDI

Trump’a yakınlığıyla bilinen Fox News kanalının 11 delegesi bulunan ve genelde muhafazakârlara oy veren Arizona’nın ‘Biden’ı seçtiğini duyurması’ tartışma yarattı.

CNN’in Beyaz Saray muhabiri Jim Acosta, Trump’ın danışmanlarına dayanarak ‘başkanın kampanya takımının Fox News’a çok kızdığını’ duyurdu. Buna nazaran Trump’ın bir danışmanı, “Öfkeyi sözlerle anlatmak mümkün değil” dedi.

08.06AP: BIDEN HAWAII’DE KAZANDI

 AP ajansının projeksiyonuna nazaran, Biden Hawaii’de zaferi garantileyerek 4 delege daha aldı.

AP’nin kestirimleri doğrultusunda, Biden’ın şu an 213, Trump’ın 118 delegesi var.

07.46AÇIKLANMAYAN EYALETLERDE DURUM NE?

Joe Biden 200 delegenin üzerine çıkmış görünse, şimdi sayımı tamamlamayan eyaletler kesin sonucu Trump lehine net bir formda değiştirebilir. Çünkü Trump, delege sayılarının yüksekliği ile kilit değer taşıyan Florida, Kuzey Carolina, Ohio ve Teksas’ta önde gidiyor.  

ABD Lideri, postayla kullanılan oyların sayısının yüksek olduğu Michigan, Wisconsin ve Pennsylvania’da da Biden’ın önünde. Lakin uzmanlar, Trump’ın bilhassa bu üç eyalette önde görünmesini, Cumhuriyetçilerin seçim günü şahsen verdiği oyların evvel sayılmasına bağlıyor. Demokratların ise posta yoluyla oy kullandığı, hasebiyle bu oyların şimdi sayılmadığı belirtiliyor. Bu eyaletlerin kimilerinde oyların tamamının sayılmasının günler sürebileceği belirtiliyor.

Bununla birlikte, oyların yüzde 94’ünün sayıldığı Florida’da Trump yüzde 51.2 ile önde. Biden’ın oranı ise yüzde 47.7 görünüyor. Trump, oyların yüzde 90’dan fazlasının sayıldığı Kuzey Carolina’da da az farkla önde gidiyor.

07.37AP’YE NAZARAN HANGİ ADAY HANGİ EYALETİ ALDI?

Amerikan haber ajansı Associated Press’in (AP) tahminlerine nazaran, Trump ve Biden’ın şu ana dek kazandığı netleşen eyaletler ve delege sayıları şöyle:

Biden: Washington (12), Oregon (7), Kaliforniya (55), New Hampshire (4), New York (29), Maryland (10), New Jersey (14), Illinois (20), Vermont (3), Virginia (13), New Mexico (5), Colorado (9) Connecticut (7), Massachussets (11), Rhode Island (4), Delaware (3), Washington D.C. (3)

Trump: Kuzey Dakota (3), Güney Dakota (3), Nebraska (5), Wyoming (3), Indiana (11), Batı Virginia (5), Kentucky (8), Arkansas (6), Güney Carolina (9), Oklahoma (7), Mississippi (6), Alabama (9), Tennessee (11), Louisiana (8), Kansas (6), Utah (6), Missouri (10)

07.24ÜÇ KRİTİK EYALETTE BUGÜN SONUÇ SIKINTI

Bloomberg ajansının muhabirlerinden Saleha Mohsin, kritik eyaletlerden Michigan, Wisconsin ve Pennsylvania’da oyların tamamının sayılmasının ve sonuçların bugün açıklanmasının çok sıkıntı olduğunu duyurdu. Mohsin, eyalet yetkililerine dayanarak, Michigan’da cumaya kadar mühlete muhtaçlık duyulduğunu, Pennsylvania’da da kısa mühlet içinde sonuç açıklanmayacağını belirtti.

07.02BIDEN 200 DELEGENİN ÜZERİNE ÇIKTI

ABD’nin batı eyaletlerinde sandıklar kapanırken, süratli sonuçlar geliyor.

AP ajansı, Biden’ın delege sayısının 209’a, Trump’ın 118’e yükseldiğini duyurdu.

AP ajansının projeksiyonuna nazaran, Biden’ın Kaliforniya (55), Oregon (7) ve Washington (12) eyaletlerini kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Trump’ın ise dört delegesi bulunan Idaho eyaletini alması bekleniyor.

AP, Trump’ın altı delegesi bulunan Utah’ı kazandığını da duyurdu.

06.56AP: NEW HAMPSHIRE’DA BIDEN KAZANDI

AP ajansı, dört delegesi bulunan New Hampshire eyaletinde Biden’ın kazandığını duyurdu.

Böylelikle Biden’ın delege sayısı 135’e yükseldi; Trump ise 108 delegede.

Adaylardan birinin kazanması için en az 270 delege alması gerekiyor. 

06.49KRİTİK EYALETLERDE SON DURUM NE?

ABD seçimlerinde gözler, şimdi sonuçların açıklanmadığı kimi kritik eyaletlere çevrildi. Bu eyaletler ve delege sayıları şöyle:

Wisconsin: 10 delegesi var, Demokrat eğilimli.

Michigan: 16 delegesi var. Demokrat eğilimli ancak Trump’ın şu an önde gittiği belirtiliyor.

Georgia: 16 delegesi var, Trump önde gidiyor.

Florida: 29 delegesi var. Trump az farkla önde gidiyor.

Kuzey Carolina: 15 delegesi var. Trump önde.

New Hampshire: 4 delegesi var, Biden önde gidiyor.

Ohio: 18 delegesi var, Trump öne geçti.

Pennsylvania: 20 delegesi var. En fazla erken oy kullanılan oylardan biri. 

Teksas: 38 delegesi var. Trump önde gidiyor.

Minnesota: 10 delegesi var, Biden önde gidiyor.

Arizona: 11 delegesi var, Biden önde gidiyor.

Nevada: 6 delegesi var. Demokrat eğilimli.

Iowa: 6 delegesi var, Biden önde gidiyor. 

06.37TRUMP ORTAYI KAPATIYOR

AP ajansına nazaran Trump, Missouri eyaletini de kazanarak delege sayısını 10 artırdı. Buna nazaran, Biden’ın şu an 131, Trump’ın 108 delegesi var.

06.06TRUMP KANSAS’I KAZANDI

 ABD Lideri Donald Trump, Kansas eyaletini kazanarak altı delege daha aldı.

06.05DÖRT EYALETTE DAHA SANDIKLAR KAPANDI

Iowa, Montana, Nevada ve Utah eyaletlerinde sandıklar kapandı.

Iowa ve Nevada’da çekişme yaşanması, Biden’ın Nevada’yı kazanması bekleniyor. Trump’ın ise Montana’yı kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

06.02DEMOKRATİK SOSYALİST ADAY KAZANDI

Amerikan Demokratik Sosyalistleri (DSA) isimli kümenin üyesi olan Jamaal Bowman, New York’taki seçimlerde ABD Temsilciler Meclisi’ne seçildi. Eski bir öğretmen olan, Demokrat Parti’nin ‘sol kanadı’ndan Alexandria Ocasio-Cortez ve Elizabeth Warren’ın takviyesini alan Bowman’ın zaferi, ilericiler için değerli bir kazanım olarak görülüyor.

Bowman, gelir eşitsizliğinin azaltılması, herkesin sıhhat sistemine erişebilmesi ve ceza yasalarında ıslahat üzere vaatlere dayalı bir kampanya yürüttü. Demokrat siyasetçi, kendisinin de polis şiddetine maruz kaldığını, 11 yaşındayken polisten dayak yiyip yerde sürüklendiğini anlatmıştı.

2019’da bir söyleşide, “Bana sosyalist demek istiyorsanız diyebilirsiniz” sözlerini kullanmıştı.

05.45 HANGİ ADAY NERELERİ KAZANDI?

AP ajansının varsayımlarına nazaran, Trump ve Biden’ın şu ana dek kazandığı mutlaklaşan eyaletler, delege sayıları ile şöyle:

Trump: Kuzey Dakota (3), Güney Dakota (3), Nebraska (5), Wyoming (3), Indiana (11), Batı Virginia (5), Kentucky (8), Arkansas (6), Güney Carolina (9), Oklahoma (7), Mississippi (6), Alabama (9), Tennessee (11), Louisiana (8)

Biden: New York (29), Maryland (10), New Jersey (14), Illinois (20), Vermont (3), Virginia (13), New Mexico (5), Colorado (9) Connecticut (7), Massachussets (11), Rhode Island (4), Delaware (3), Washington D.C. (3)

Adaylardan birinin seçimi kazandığının katılaşması için 270 delegeye ulaşması gerekiyor.

05.38AP’YE NAZARAN BIDEN 131 DELEGEYE YÜKSELDİ

Amerikan haber ajansı AP, Joe Biden’ın son delege sayısını 131 olarak veriyor. AP’nin varsayımlarına nazaran, Bİden 9 delegesi bulunan Colorado’yu da kazandı.

05.35TEMSİLCİLER MECLİSİ’NDE DEMOKRAT SAYISI ARTTI

Cumhuriyetçi Parti’ye ve bilhassa Trump’a yakınlığıyla tanınan Fox News kanalı, seçimlerde Demokratların Temsilciler Meclisi’nde 5 koltuk daha kazanacağı kestiriminde bulundu.

Seçimlerde, Senato koltukları için verilen yarış da yakından izleniyor. Temsilciler Meclisi’nde halihazırda çoğunluğa sahip olan Demokratların, Senato’da da çoğunluğu kazanıp kazanmayacağı merak ediliyor. 

05.33BIDEN 3 DELEGE DAHA ALDI

 AP’nin iddialarına nazaran, Joe Biden üç delegesi bulunan Columbia Bölgesi’ni de kazanarak toplam delege sayısını 122’e yükseltti.

05.30SARAH MCBRIDE, BİRİNCİ TRANS SENATÖR SEÇİLDİ

Delaware eyaletinde Senato koltukları için yapılan oylamada, Sarah McBride, Amerikan tarihinin açıkça trans olan birinci senatörü seçildi. McBride, ABD’nin en üst seviye trans yetkilisi olacak. 

Yıllardır LGBTQ+ hakları için yaptığı çalışmalarla tanınan Sarah McBride, Barack Obama periyodunda de Beyaz Saray’da çalışmıştı. 

05.05AP’YE NAZARAN SON DURUM

AP ajansı, son açıklanan eyaletlerle Biden’ın delege sayısını 119’a, Trump’ın 92’ye yükselttiğini duyurdu.

Buna nazaran sandıkların son kapandığı eyaletlerden Trump Kuzey Dakota (3 delege), Güney Dakota (3 delege), Wyoming (3 delege), Louisiana (8 delege) ve Nebraska’yı (5 delege) kazandı.

Biden New York (29 delege) ve New Mexico’yu (5 delege) aldı. 

05.00KRİTİK EYALETLERDE SANDIKLAR KAPANDI

Seçimin sonucuna değerli tesirde bulunacak kimi kritik noktaların da ortalarında bulunduğu şu eyaletlerde sandıklar kapandı:

Arizona
Colorado
Kansas
Louisiana
Michigan
Minnesota
New Mexico
New York
Kuzey Dakota
Güney Dakota
Teksas
Wisconsin
Wyoming

04.58AP: INDIANA’YI TRUMP KAZANDI

 Amerikan haber ajansı AP, 11 delegesi olan Indiana eyaletinde Trump’ın kazandığını duyurdu.

AP’nin iddialarına nazaran, Biden’ın şu an 85, Trump’ın 72 delegesi var.

04.54CNN: OHIO’DA BIDEN ÖNDE

CNN televizyonu, 18 delegesi bulunan Ohio eyaletinde, Biden’ın yüzde 54.5, Trump’ın ise 44.3 oranında olduğunu duyurdu. En kritik eyaletlerden biri sayılan Ohio’da Hillary Clinton 2016’da kaybetmişti. Trump’ın bu seçimlerde, eyalette yüzde 5 oy kaybına uğradığı iddia ediliyor.

Eyaletteki oyların yüzde 50’si sayılmış durumda.

ARKANSAS’DA TRUMP KAZANDI

AP ajansı, Arkansas eyaletinde Trump’ın kazanacağını duyurdu. Trump buradan 6 delege aldı. AP’nin projeksiyonuna nazaran son durum, 85’e 61 olarak Biden’ın lehinde.

04.10AP’YE NAZARAN HANGİ EYALETİ KİM KAZANIYOR?

AP ajansının şu ana dek sayılan oylar üzerinden yaptığı projeksiyona nazaran, Biden delege sayılarında şu an 85’e 55 olarak önde. Kazanan adayın en az 270 delege alması gerekiyor.

Ajansa nazaran, son gelen sonuçlarla Biden’ın kazanacağı netleşen eyaletler şöyle: Rhode Island, New Jersey, Massachusetts, Maryland, Illinois, Delaware ve Connecticut.

Trump’ın kazanacağı netleşen eyaletler şöyle: Oklahoma, Tennessee, Mississippi ve Alabama.

Ajans daha evvel de, Virginia ve Vermont’u Biden’ın, Batı Virginia ve Kentucky’yi Trump’ın kazanacağının katılaştığını duyurmuştu. 

03.55FLORIDA NEDEN KIYMETLİ?

ABD seçimlerinde en çekişmeli eyaletlerden biri Florida. Eyalet, kazanan adaya 29 delege birden getirmesi ve ‘kararsız’ olması ile her seçimde çetin bir yarışa sahne oluyor.

Donald Trump 2016 seçimlerinde Florida’yı yüzde 1’in biraz üzerinde bir oranla kazanmıştı. 

Bu seçimlerde ise anketler Biden ile Trump’ı başabaş gösterirken, şu ana dek oy sayımında da istikrarlar daima değişti. Kısa müddetliğine öne geçen Biden, birinciliği tekrar Trump’a kaptırdı.

Florida nüfus dağılımı ve oy tercihleri açısından karmaşık bir eyalet olarak görülüyor. Çok sayıda Hispanik seçmene sahip lakin eyaletteki Hispanikler, ülkenin başka yerlerindeki üzere açık orta Demokrat eğilimli değil. Bunun sebebi, Florida’da yaşayan çok sayıda Kübalı Amerikalının ‘sosyalizm karşıtı’ hissiyat açısından Cumhuriyetçilere yakın durması.

Nüfusunun yüzde 17’sinden fazlasının 65 yaş üzerinde olması nedeniyle ülkede ‘Tanrı’nın bekleme odası’ olarak anılan eyalette, Trump’ın korona virüsü pandemisindeki makûs idaresinin sonuçlara Biden lehine yansıyabileceği yorumu yapılıyor.

Florida tıpkı vakitte, Cumhuriyetçi George W. Bush’un Demokrat Al Gore’a karşı 2000 seçimlerini tartışmalı biçimde garantilediği eyalet olma özelliğini taşıyor.

VIRGINIA’DA BIDEN KAZANDI

 AP ajansı, 13 delegesi bulunan Virginia eyaletini Biden’ın kazandığını duyurdu.

AP’nin bilgilerine nazaran, şu an Biden delege sayılarında 16’ya 13 önde. Bir adayın kazanması için eyaletlerdeki 538 delegeden en az 270’ini alması gerekiyor…

BATI VIRGINIA EYALETİNİ TRUMP KAZANDI

Amerikan haber ajansı AP, klâsik olarak Cumhuriyetçilere oy veren Batı Virginia eyaletini Trump’ın kazandığını duyurdu. Trump bu eyaletten beş delege aldı.

03.35CNN’E NAZARAN FLORIDA’DA BIDEN ÖNDE

CNN International, seçimin en kritik eyaletlerinden Florida’da Biden’a önde gösteriyor. Kanala nazaran, Biden Florida’da yüzde 50.4 ile önde. Trump ise 48.7 oranında.

03.30İKİ KRİTİK EYALETTE DAHA SEÇİM SONA ERDİ

Çekişmeli eyaletlerden Kuzey Carolina ve Ohio’da sandıklar kapandı. Trump 2016’da bu iki eyaleti de kazanmıştı.  

03.18SENATO SEÇİMLERİNDE BİRİNCİ SONUÇ

Virginia’da Senato koltukları için yapılan oylamada, Demokrat Senatör Marc Warner, koltuğunu Cumhuriyetçi rakibine kaptırmadı.

Demokrat Parti, bu seçimlerde Senato koltukları için verilen yarışı önde bitirerek Senato çoğunluğunu Cumhuriyetçilerden almayı hedefliyor.

Seçmenler bugün liderin yanı sıra Temsilciler Meclisi’nin 435 üyesi ile 100 sandalyeli Senato’nun 35 üyesini de seçiyor.

BIDEN VERMONT’U KAZANDI

AP ajansı, Vermont eyaletinde Joe Biden’ın kazandığını duyurdu. Eyaletin 3 delegesi var.

TRUMP KENTUCKY EYALETİNİ KAZANDI

Amerikan haber ajansı AP, Lider Trump’ın klasik olarak Cumhuriyetçilere oy veren Kentucky eyaletini kazandığını duyurdu. Eyaletin 8 delegesi var.

03.07ABD MEDYASINA NAZARAN BİRİNCİ KESTİRİMLER

Amerikan medyası, kapanan sandıklarda şu ana dek sayılan oylara dayanarak şu öngörülerde bulundu. Buna nazaran,

8 delegesi olan Kentucky eyaletini Trump’ın,

3 delegesi olan Vermont eyaletini Biden’ın,

13 delegesi olan Virginia’yı Biden’ın,

11 delegesi olan Indiana’yı Trump’ın kazanması bekleniyor.

Amerikan seçim sistemine nazaran, adaylardan birinin kazanan ilan edilmesi için 270 delegeye ulaşması gerekiyor.  

03.01FLORIDA’DA SANDIKLAR KAPANDI

 Kritik eyaletlerden Florida’da sandıklar TSİ 03.00’da kapandı. 

03.01‘SAYILMAYAN SEÇİMİ’ BIDEN KAZANDI

ABD’ye bağlı özerk toprak statüsünde olan Guam’da ‘sonuçlar’ açıklandı. Guam bir eyalet olmadığı için seçimlerde oy kullanamayan yaklaşık 4 milyon Amerikan vatandaşının kendi ortalarında düzenlediği oylamayı Biden ‘kazandı’. Guamlıların yüzde 55’i Biden’a, yüzde 42’si Trump’a oy verdi. 

‘İkinci sınıf’ vatandaş olmaya karşı çıkan ve seçimlerde oy kullanabilmek isteyen Guam halkı, 1980’den bu yana Washington’ın dikkatini çekmek için kendi oylamalarını düzenliyor. Adada 2016’da Trump’ın kazandığı seçim dışında, 1984’ten bu yana düzenlenen her oylamada ABD’deki gerçek seçimin kazananı sandıktan birinci çıkıyor.

02.18TRUMP’TAN OPTİMİST BİLDİRİ

ABD Lideri Donald Trump, Twitter’dan “Ülkenin her yerinde çok iyi gidiyoruz. Teşekkürler!” iletisini paylaştı.

02.15BİRİNCİ SANDIKLAR KAPANDI

Indiana ve Kentucky eyaletlerinin kimi bölgelerinde birinci sandıklar, TSİ 02.00’da kapandı. Lider Trump’ın, klâsik olarak Cumhuriyetçilere oy veren iki eyaleti de kazanması bekleniyor. 

Ülke içindeki saat farkı nedeniyle, öbür birçok eyalette oy sayımı devam ediyor. Çekişmeye sahne olması beklenen eyaletlerden Georgia ve Florida’da sandıklar TSİ 03.00’te, Pennsylvania’da TSİ 04:00’e kapanacak.

01.51SANDIK BAŞI ANKETLERİNE NAZARAN SEÇMEN KRİTERLERİ

Reuters ajansının aktardığı bir sandık başı anketinde, seçmenlerin üçte biri lider tercihlerinde en ehemmiyet verdikleri kriterin iktisat olduğunu söyledi. 

Her 10 seçmenden ikisi, en çok önemsedikleri sıkıntının Covid-19 olduğunu belirtti. Bununla birlikte seçmenlerin yarısı, iktisada ziyan verse bile korona pandemisini denetim altına almanın daha kıymetli olduğunu söyledi. 10’da dördü de, ülkenin pandemi idaresini ‘çok kötü’ bulduklarını belirtti.

Lider tercihinde en değer verdikleri mevzunun ırksal eşitsizlik olduğunu söyleyenlerin oranı da 10’da iki oldu. 

00.53BERNIE SANDERS: HER BİR OY SAYILACAK

Trump’ın posta yoluyla gönderilen oyların sayılmasını beklemeden zafer ilan edebileceğine dair haberlere, Demokrat Senatör Bernie Sanders’dan da reaksiyon geldi. Demokrat Parti içinde bu yıl lider aday adayı da olan Sanders, “Bu seçim Trump ‘bitti’ dediğinde değil, tüm oylar sayıldığında sona erecek” dedi Sanders, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Seçim her oy sayıldıktan sonra sona erecek. Buna, seçim günü posta yoluyla gelenler ve ordunun kullandığı oylar da dahil. Bu bir demokrasi. Trump’ın güzeline gitse de gitmese de, her bir oyu sayıyoruz” sözlerini kullandı.

00.09GENÇLER ORTASINDA REKOR İŞTİRAK

Seçimler, rekor bir iştirak oranına sahne oluyor. 100 milyondan fazla ABD’linin şimdiden oy verdiği belirtilirken, Kaliforniya eyaletinde rekor iştirak bekleniyor. 8.6 milyon Latin seçmenin de oy verdiği belirtiliyor.

İştirak açısından gözlerin çevrildiği bir öbür seçmen kitlesi ise gençler. CNN televizyonu, ülke çapında çok sayıda üniversite kampusunda uzun kuyruklar oluştuğunu duyurdu. En çekişmeli eyaletlerden Pennsylvania’daki Pittsburgh Üniversitesi’nde derse girmeden oy kullanmak isteyen gençlerden oluşan kuyruk, seçim merkezinden üniversiteye uzandı. 

Arizona’da sandıkların lokal saatle sabah 06.00’da açılacak olmasına karşın 05.30’dan itibaren sıraya girenler oldu; Virginia ve Teksas’ta da uzun kuyruklar oluştu.

23.13BIDEN’IN GRUBU: KAZANIYORUZ

Joe Biden’ın kampanya takımının yöneticisi Jen O’Malley Dillon “Kazanmakta olduğumuz açık” dedi. Gazetecilere brifing veren Dillon, seçim sonuçlarının bu gece netleşeceğine inandıklarını söyledi; seçimi kazanmak için gereken 270 delegeye hangi eyaletlerde kazanarak ulaşabileceklerine dair bir yol haritası çizdi.

Dillon, 20 delegesi bulunan ve bu seçimin kilidi olarak görülen Pennsylvania’da ‘önde olduklarını’ lakin bu eyalette ve Florida’da kaybetseler bile, 270 sayısına ulaşacaklarını söyledi. Dillon, Michigan ve Wisconsin’ın yanı sıra Kuzey Carolina yahut Arizona’dan birini kazanmaları halinde sandıktan kendilerinin çıkacağını belirtti.

22.05LATİN SEÇMENLERDEN REKOR İŞTİRAK

Demokratların ve ilerici bölümlerin bilhassa kararsız eyaletlerde sandığa götürmek için ağır gayret sarf ettiği Latin seçmenlerin rekor iştirak sergilediği belirtiliyor. Şimdiden, çoğunluğu gençler olmak üzere 8.6 milyon Latin seçmenin oy verdiği sanılıyor.

Arizona, Teksas, Florida, Pennsylvania, Nevada ve Kuzey Carolina’da, erken kullanılan oyların yüzde 33’ünün, 2016’da sandığa gitmeyen Latinler tarafından kullanıldığı belirtiliyor. 

21.36TRUMP: KAYBETMEK BENİM İÇİN GÜÇ

 ABD Lideri Donald Trump, Virginia’daki kampanya merkezini ziyaret ediyor. Trump, bir gazeteciden gelen soruya karşılığında, “Henüz bir mağlubiyet yahut zafer konuşması hakkında düşünmüyorum” dedi. Trump, “Kazanmak kolaydır. Kaybetmek hiçbir vakit kolay değildir – benim için değil” diye konuştu. ABD Lideri, Florida, Arizona ve Teksas üzere kilit eyaletlerde iyi gittiklerini savundu.

20.52SEÇMENE GÖZDAĞI: FBI SORUŞTURMA BAŞLATTI

Görülmemiş bir kaos ve şiddet tasasının yaşandığı seçim gününde, ABD’nin bir dizi eyaletinde seçmenlere ‘evde kalma’ daveti yapan otomatik aramalar geldiği belirtiliyor.

Reuters ajansı, seçmenleri sindirme teşebbüsü olarak görülen bu aramalar hakkında FBI tarafından soruşturma başlatıldığını duyurdu. Haber, İç Güvenlik Bakanlığı’ndan bir yetkiliye dayandırıldı.

Nebraska eyaletinde bir seçim yetkilisi CNN’e yaptığı açıklamada, lokal bir numaranın göründüğü otomatik aramalarda “Bu bir testtir, inançta ve konutta kalın” denildiğini söyledi. Yetkili, seçim merkezlerinin açık ve inançlı olduğunu vurgulayarak seçmenlere “Seçimler değerlidir ve oyunuzun değeri vardır” davetinde bulundu. Atlanta ve Michigan’da da seçmenlere emsal aramalar yapıldığı belirtiliyor. 

20.02ABD’DE EYALETLERDE DİĞER NE OYLANIYOR?

ABD’de seçmenler bugün liderin yanı sıra Temsilciler Meclisi’nin 435 üyesi ile 100 sandalyeli Senato’nun 35 üyesini de seçecek. Federal çaptaki bu tercihlerin yanı sıra, kimi eyaletlerde uyuşturucu bulundurma, kürtaj ve cinsiyet eşitliği üzerine kimi yasalar da halk oylamasına sunuluyor: 

Oregon’da, eroin ve kokain üzere ağır uyuşturucuların küçük ölçülerde bulundurulmasının kabahat olmaktan çıkarılıp çıkarılmaması oylanacak.

Bir dizi eyalette marihuananın şahsi ve tıbbi kullanımının yasal hale getirilip getirilmesi halka sorulacak.

Colorado’da 22 haftadan sonra annenin hayatının tehlikede olmaması halinde kürtajın yasaklanması önerisi oylanacak.

Nebraska ve Utah’ta, eyalet anayasalarında ‘bir suça verilecek potansiyel cezalar’ ortasında köleliği de sayan ifadelerin kaldırılması oylanacak.

Utah’ta ayrıyeten, eyalet anayasasında cinsiyet eşitliği sağlamak ismine, kadın-erkek ayrımı yapan sözlerin ‘bir kişi’ olarak değiştirilmesi halka sorulacak.

Kaliforniya’da şüphelilerin kefaletle cezaevinden çıkarılması sistemi, kamu güvenliği ve şüphelinin dava öncesi kaçma riskinin de değerlendirileceği yeni bir sistemle değiştirilmek isteniyor. Bu yasa da halka sorulacak.

19.40KULLANILAN OY SAYISI 100 MİLYONU GEÇTİ

ABD seçimlerinde kullanılan oyların sayısı 100 milyonu geçti. Florida Üniversitesi’nden siyaset profesörü Michael P. McDonald’ın erken ve sandık başında kullanılan oyları saymak için kurduğu ABD Seçimleri Projesi’ne (The United States Election Project) nazaran, şu ana dek 100 milyondan fazla oy kullanıldı. Bu data, seçimlerde rekor iştirak oranına ulaşılacağı manasına geliyor.

19.36BIDEN’DAN ÇOCUKLUK KONUTUNA ‘NOT’

Seçim gününün sabahında çocukluğunu geçirdiği meskene giden Joe Biden, bir duvara “Tanrı’nın yardımıyla bu konuttan Beyaz Saray’a…” notunu yazdı.

19.25‘TRUMP’IN YMCA ÇALMASINA MÜSAADE VERMEDİK’

Village People kümesinin ikonik disko müziği YMCA’i kampanya mitinglerinde sık sık kullanıp dans eden Trump’a reaksiyon… Village People’ın solisti Victor Willis, BBC ile söyleşisinde Trump’ı desteklemediğini ve hatta kendisinden, şarkıyı çalmaktan vazgeçmesini istediklerini söyledi.

19.15HARRIS İÇİN HİNDİSTAN’DA AYİN

Biden’ın lider yardımcısı adayı Kamala Harris’in ailesinin köklerinin dayandığı Hindistan’da özel bir ritüel düzenlendi. Harris’in anne ttarafından dedesi P.V. Gopalan’ın yaklaşık 100 yıl evvel doğduğu Thulasendrapuram köyünde, Harris için bu sabah dini bir merasim yapıldı. İştirakçilerden biri, “O, bu köyün toprağının kızı” dedi.

18.44BİRİNCİ SANDIKLARDAN BIDEN ÇIKTI

Amerikan seçimlerinde klasik olarak oylamanın ve sayımın en erken başlayıp tamamlandığı iki küçük kasabada da sandıklardan Biden çıktı. New Hampshire eyaletinin ABD-Kanada sınırındaki Dixville Notch kasabasında 5’e 0, yakındaki Millsfield’da da 16’ya 5 olmak üzere Biden lehine oy verildi.

İki kasaba da birinci sonuçları veren noktalar olmaları nedeniyle dünya basını tarafından yakından izleniyor. Lakin bu küçük kasabaların tercihleri, seçimin kesin sonucu bir yana, New Hampshire eyaletinin kendisinin bile lider tercihi hakkında kesin bir kestirim yürütülmesine imkan tanıyacak tartıda değil. Dixville Notch, 2016 seçimlerinde Hillary Clinton’dan yana oy kullanmıştı.

18.38FIRST LADY MELANIA TRUMP OY VERDİ

Donald Trump’ın eşi Melania Trump Florida’nın Palm Beach bölgesinde oy kullandı. Amerikan basını, Melania Trump’ın oy kullanma merkezinde maske takmayan tek kişi olduğunu yazdı.

18.25‘OY KULLANMAK KEYİF VERMELİ’

 Philadelphia’da Joy to the Polls isimli bir tarafsız küme, gergin ortamı yumuşatmak için bir seçim merkezinin dışında dans gösterisi yaptı.

18.20BIDEN AİLE MEZARLIĞINI ZİYARET ETTİ

Joe Biden seçim sabahı, Delaware’de bir kilisede ailesiyle birlikte görüntülendi. Amerikan basını, bu kilisenin mezarlığında Biden’ın 1972’de bir otomobil kazasında ölen birinci eşi ve kızının yanı sıra 2015’te 46 yaşında kanserden ölen oğlu ile kendi anne-babasının yattığını yazdı. 

18.15ESKİ ADALET BAKANLARINDAN TRUMP’A İKAZ

Amerikan kamuoyu, bir yandan seçimleri takip ederken bir yandan da Trump’ın sonuçları kabul etmeyebileceği tarafındaki imaları nedeniyle diken üzerinde. Cumhuriyetçi ve Demokrat cephelerden iki adalet bakanı biraraya gelerek, Trump’a karşı bu mevzuda ortak bir makale kaleme aldı. 

Barack Obama idaresinin adalet bakanı Eric Holder ve George W. Bush periyodunun adalet bakanı Michael Mukasey, Washington Post gazetesine yazdıkları makalede ‘Amerikan anayasasının kimseye, istedikleri siyasi sonucu alamadıkları vakit öteki vatandaşların hayatını etkileyecek halde davranma hakkını vermediğini’ belirtti. İki eski bakan, sonuçlar seçim sonrası şiddete karşı ikazda bulundu.

Makalede, “Seçimi karşı tarafın kazanmasından daha makus bir şey olmadığını düşünenler, şunu denesin: Kaybedenlerin sonuçları kabul etmemesi nedeniyle seçimlerin değerli olmadığı bir ülke tahayyyül etmeyi” tabirleri yer aldı. 

18.10KARARSIZ EYALETLERDE KİM ÖNDE?

Amerikan seçimlerinde delege sayıları ve tek bir partinin kalesi olmamaları nedeniyle ‘swing states’ olarak anılan kararsız eyaletlerde son durum hâlâ karışık. Uzmanlar bu yılki seçimlerde, Florida, Pennsylvania, Michigan, Wisconsin, Kuzey Carolina ve Arizona’nın sonucu belirleyeceğini düşünüyor.

RealClearPolitics anketine nazaran Biden bu eyaletlerin ikisinde açık orta önde; üçünde fark çok az ve birinde Trump az farkla önde görünüyor:

Florida: Biden 1.8 puan önde

Pennsylvania: Biden 2.6 puan önde

Michigan: Biden 5.1 puan önde 

Wisconsin: Biden 6.7 puan önde 

Kuzey Carolina: Trump 0.2 puan önde 

Arizona: Biden 0.9 puan önde 

13.35ADAYLAR SEÇİMİ NEREDE İZLEYECEK?

Oylamanın bir gün öncesinde kararsız eyaletlerde peş peşe mitingler düzenleyen Lider Trump bu sabah Washington’a döndü. Trump’ın günün büyük kısmını Beyaz Saray’da geçirmesi bekleniyor. 

Rakibi Joe Biden ise seçim gününde, evvel Pennsylvania’da çocukluğunu geçirdiği Scranton kentine, oradan da Demokratların kalesi Philadelphia’ya gidecek. 

13.15127 BİN OYUN SAYILMAMASI TEŞEBBÜSÜ REDDEDİLDİ

Teksas eyaletinde federal bir yargıç, Cumhuriyetçilerin Houston’da korona virüsü pandemisiyle otomobilin içinden oy verilebilen merkezlerde kullanılan yaklaşık 127 bin oyun geçersiz olduğu tarafındaki argümanını reddetti. Yargıç Andrew Hanen, bu oyların Teksas maddelerine nazaran geçerli olduğuna hükmetti.

13.05ŞİDDET İHTİMALİNE KARŞI TEDBİRLER ALINIYOR

2020 seçimleri, ABD yakın tarihinin en gergin atmosferlerinden birinde yapılıyor. Trump’ın postayla kullanılan oyları tartışmalı bir yere çekmeye çalışması, seçimden sonra yaygın protesto şovlarının yapılacağı istikametinde bir beklentiye de yol açtı. New York ve Kaliforniya’daki dünyaca ünlü büyük mağazalar dahil, ülke çapında birçok dükkanın vitrinleri paravanlarla kapatıldı. Beverly Hills’in meşhur alışveriş caddesi Rodeo Drive da gün uzunluğu kapalı olacak. 

13.00SANDIKLAR AÇILDI

Birinci sandıklar Türkiye saatiyle 13.00’da, ABD’nin en doğu noktasında bulunan Vermont eyaletinde açıldı. 

ABD’de bugüne kadar, yaklaşık 98 milyon seçmen posta yoluyla kullandı. Amerikalıların posta yoluyla oy vermesine geçmişte de müsaade verilse de, korona virüsü pandemisi nedeniyle bu oylarda rekor sayıya ulaşılmış durumda. 

Seçmenler bugün liderin yanı sıra Temsilciler Meclisi’nin 435 üyesi ile 100 sandalyeli Senato’nun 35 üyesini de seçecek.

Gazete Duvar

instagram takipçi satın al
hack forum warez forum gaziantep escort gaziantep escort beylikdüzü escort cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami avizesi cami avizesi Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort
tokat escort erbaa escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler
hack forum