Ana Sayfa Gündem 16 Aralık 2020 3 Görüntüleme

OHAL Komisyonu’nun görev süresi doluyor: Lağvedilmeli

ANKARA – ‘15 Temmuz Darbe Girişimi’nin akabinde ilan edilen Harika Hal (OHAL) periyodunda yayımlanan Kanun Kararında Kararnameler (KHK) ile binlerce kişi kamu kurumlarından ihraç edildi. Misyonlarından ihraç edilenlerin işlerine iade edilip edilmeme kararını vermek üzere 2 yıllığına kurulan ve müddeti 1 yıl uzatılan OHAL Süreçleri İnceleme Kurulu geçen 3 yılda da çalışmalarını tamamlamadı. 23 Ocak 2021 tarihinde misyon mühleti dolacak olan Komisyon’un önünde hala binlerce evrak bulunuyor.

OHAL Komisyonu’na yaptıkları müracaatın üzerinden aylar hatta yıllar geçmesine karşın haklarında olumlu ya da olumsuz bir karar verilmeyen Eğitim-Sen Lideri Nejla Konsey, Bağımsız Milletvekili Cihangir İslam, akademisyen Ali İstek Güngen ve Cemal Yıldırım’a nazaran kurulun lağvedilmesi gerekiyor.

2 EKİM’DE 16 BİN 50 MÜRACAAT HAKKINDA KARAR VERİLMEDİĞİ AÇIKLANDI

23 Ocak 2017 tarihli 685 sayılı KHK ile kurulan OHAL İnceleme Kurulu, 22 Aralık 2017’de karar verme sürecine başladı. Komite’nin 2 Ekim 2020 tarihinde yaptığı son açıklamaya nazaran 126 bin 300 müracaatın 110 bin 250’si karara bağlandı. Karara bağlanan müracaatların 12 bin 680’i kabul, 97 bin 570’si ise ret olurken 16 bin 50 belgeyle ilgili inceleme devam ediyor. Halihazırda binlerce başvuruyu sonuçlandırmayan Komisyon’un vazife müddetinin bir yıl daha uzatılabileceği tabir ediliyor.

KHK’LERLE İHRAÇ EDİLEN BİN 251 EĞİTİM-SEN’Lİ HAKKINDA KARAR VERİLMEDİ

OHAL devrinde yayımlanan KHK’lerle ihraç edilenler ortasında “Bu suça ortak olmayacağız” diyerek ‘Barış Bildirisi’ne imza atan yüzlerce akademisyen yer aldı. Haklarında açılan davalardan Anayasa Mahkemesi’nin “ihlal” kararının akabinde beraat eden bu akademisyenlerin birçoğunun komiteye yaptıkları müracaatlar şimdi sonuçlanmadı. Ankara Üniversitesi’nden ihraç edilen, yakın devirde Eğitim-Sen’in Genel Başkanlığı vazifesini üstlenen, ‘Barış Bildirisi’ imzacısı Prof. Dr. Nejla Konsey da onlardan biri.

Eğitim-Sen üyesi eğitim işçileri ile “Barış Bildirisi” imzacısı toplam bin 602 üyelerinin OHAL Komisyonu’na başvurduğunu, 153 müracaatın kabul, 178 müracaat hakkında ise ret kararı verildiğini belirten Heyet, bin 251 üye hakkında ise şimdi bir karar verilmediğini belirtti.

‘KOMİSYONU BAĞIMSIZ BİR YARGI MERCİ OLARAK DEĞERLENDİRMİYORUZ’

Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararının akabinde imzacı akademisyenlerin haklarında açılan davalardan birbiri gerisine beraat ettiklerini hatırlatan Konsey, “Hukuk devletinin işler olduğu bir ülkede yaşanıyor olsaydı, barış imzacısı akademisyenler üniversitelerine dönmüş, eğitim ve araştırma etkinliklerini sürdürüyor olacaklardı” dedi. Eğitim- Sen olarak üyelerinin karşı karşıya kaldıkları uygulamaları haksız ve hukuksuz olarak nitelendiren ve reddettiklerini belirten Konsey, kurulun misyon müddeti dolarken müracaatlara ait Eğitim-Sen’in taleplerine dair şunları kaydetti:

Nejla Şura

“OHAL Komisyonu’nu bağımsız bir yargı merci olarak değerlendirmiyoruz. Bununla birlikte hukuk sürecini tamamlayabilmemiz bu Kurulun üyelerimiz hakkında karar vermesine bağlı. OHAL Komisyonu’nun adaletin sağlanmasını engelleyen bir kurum olarak fonksiyon gördüğünü düşünüyoruz. Bu türlü olmasaydı, beraat eden ve takipsizlik alan üyelerimiz hakkındaki süreçler önceye alınır ve üyelerimizin işe dönüşü sağlanırdı. Beklentimiz, OHAL Komisyonu’nun sona kalan 16 bin 50 müracaatçının evrakını incelemiş olması ve misyon müddetini tamamlandığı için bu Komitenin ortadan kaldırılmasıdır. OHAL Kurulu varlığını sürdürdüğü sürece fiili bir fevkalâde halin devam ettiği kanısı güçlenmeye devam edecektir.”

ŞURA: ÖFKEMİ ÖRGÜTLÜYORUM

Yönelttiğimiz soruların akabinde aylardır denetim etmediği OHAL Kurulu sorgulama sayfasına girdiğini ve müracaat incelemesinin devam ettiği ikazıyla karşılaştığını belirten Konsey, geride kalan devirde ferdî olarak hissettiklerine dair şunları söyledi:
“OHAL Komitesi sorgulama sayfasına giriş yaptım. Bu süreci daha sık yapan KHK’li arkadaşlarımın karşılaştığı cümle ile karşılaştım, ‘Başvurunuzun incelemesi devam etmektedir.’ Vazifeye başladığı günden bu yana bir oyalama kurulu olarak çalıştığını bildiğim bu komiteye öfke duydum. Adaletsizlikleri ve hukuksuzlukları perdeledikleri ve bizleri oyaladıkları ve adaleti geciktirdikleri için… Lakin öfkemi örgütlüyorum. Türkiye’de bizlerin yaşadığı bu süreci kimsenin yaşamaması için emek ve demokrasi örgütleri olarak daha çok ve daha kolektif çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Eğitim-Sen bu sürecin faal bir öznesi olacaktır.”

CİHANGİR İSLAM: KOMİTE ANAYASAYA ALIŞILMAMIŞ

7 Şubat 2017 tarihinde yayımlanan 686 sayılı KHK ile Kafkas Üniversitesi’ndeki vazifesinden ihraç edilen Bağımsız Milletvekili Cihangir İslam’ın OHAL Komisyonu’na yaptığı müracaatın üzerinden aylar geçmesine karşı vefat ya da olumsuz şimdi bir karar verilmedi.

Cihangir İslam

Kurulun, başından itibaren yargıyla ortalarına konan bir pürüz olduğunu belirten İslam’a nazaran vazife mühletinin uzatılması “manevraları” sürpriz değil. İhraç edilenlerin ve ailelerinin yaşadıkları hak kayıplarını iktidarın önemsemediğini belirten İslam, pandemi devrinde evraklara ait karar verilmemesinin bir mazeret olmadığını belirterek şunları söyledi:
“Bugüne kadar çok münasebet üretildi lakin peşini bırakmıyoruz, bırakmayacağız. Ret yanıtı alsak yargıya müracaat edeceğiz ve ‘Benim durumumu düzeltin, benim rastgele hatam yok ve beni işten attınız’ diyeceğiz. Fakat bunu diyemiyoruz. Bunu dedirtmemek üzere kurulmuş bir komite bu. Bu anayasaya alışılmamış. Bir vatandaş, rastgele bir yurttaş yargıya ulaşamıyorsa, bunun ortasında pürüz varsa bu anayasayı ihlaldir. Benim tavsiyem ‘bu kurulu lağvedin’ olmuştu. Komite liderine da onu söyledim. ‘Biz olabildiğince adil davranıyoruz’ demişti. ‘Hayır burası hukuka uygun bir yer değil. Bence istifa edin buranın da lağvını isteyip herkesi mahkemelere gönderin’ dedim. İcranın her uygulaması mahkemeye masraf ve mahkemede hesaplaşılır. Uğraşa devam edeceğiz öbür yapılacak bir şey yok.”

GÜNGEN: CEZALANDIRMA USULÜ GELİŞTİRMİŞ ÜZERE GÖZÜKÜYORLAR

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’ndeki vazifesinden 4 yıl evvel ihraç edilen Ali İstek Güngen, OHAL Komisyonu’nun karar vermemesinin ve bekletmesinin bir cezalandırmaya dönüştüğünü söyledi. “Biz özel bir beklentiye sahip değildik, bunun uzun süreceğini elbette ki biliyorduk. Lakin yaptıkları şey şu: İade etmek zorunda oldukları, hiçbir biçimde kaçamayacakları insanların belgelerini yüklü bir formda sona bırakmışlar. Bu sayede de bir cezalandırma tekniği geliştirmişler üzere gözüküyor” diye konuştu, şöyle devam etti:
“OHAL Komisyonu’nun kendi kararlarının rastgele bir münasebete dayanmadığı, kurum kanaati üzere münasebetlere dayanarak ret kararı verdiğini biliyoruz. 2018’de ya da 2019’da kararı açıklanmış olan beşerler, onların çeşitli münasebetleri vardı üzere bir şey demiyorum. Olay baştan hukuksuz. Amma velakin bizim üzere beraat almış, takipsizlik almış, hakkındaki tüzel süreç kabaca iki yıl evvel tamamlanmış olan insanları bekletmelerinin bir siyasi manası ve art planı olduğunu düşünmeye devam ediyorum.”

‘MAHKEMELERE BAŞVURABİLMEMİZİN ÖNÜNÜ AÇSINLAR’

Ali İstek Güngen

OHAL Kurulu olumlu ya da olumsuz bir karar vermediği sürece yargı yoluna da gidemediklerine dikkat çeken Güngen kelamlarını şöyle sürdürdü:
“Bu belgeler hakkında karar vermeleri gerektiğini söylüyoruz fakat bunun siyasi olarak gereği, bu baştan itibaren hukuksuz olduğu için lağvedilmesi gereken, aldığı bütün kararları diğer bir komite tarafından incelenmesi gereken bir komitedir. Bizim mahkemelere başvurabilmemizin önünü açsınlar. Ondan sonrasında da ‘sonrasındaki’ şeyleri konuşmaya geçebileceğiz. Sonrasındaki şey de şu: OHAL Komisyonu’nun bütün kararlarının gözden geçirilmesi gerekiyor, kurulun üyelerinin ise insan hakları ve temel hakları çiğneme nedeniyle yargılanması gerekiyor. OHAL devri boyunca alının kararlardan bürokratların ya da resmi olarak görevlilerin sorumlu tutulamayacağı üzere kararın bir an evvel kaldırılması gerekiyor ki bizi çeşitli raporlarla, dilekçelerle şikâyet eden insanların hukuk önünde hesap vermesinin yolu açılsın.”

‘DİRİ CANLI TOPRAĞA GÖMÜLME DURUMUYLA KARŞI KARŞIYAYIZ’

Ankara Defterdarlığı Muhasebe Müdürlüğü’nde çalıştığı sırada 22 Kasım 2016 tarihinde yayımlanan 677 sayılı Kanun Kararında Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve Ankara’nın farklı noktalarında işine iade edilmesi talebiyle hareketler yapan Cemal Yıldırım’ın OHAL Komisyonu’na yaptığı müracaat da sonuçlanmadı.

Müracaat sonucunu bekleyen 16 binin üzerinde kişinin hâlâ vatandaşlık haklarını kullanamadığını belirten Yıldırım, “KHK’ler çıktı, bitti ancak bu süreç stabil bir süreç değil. Bizler kırmızı noktalıyız. SGK’de işe gireceğimizde bile bu görülüyor ve kaygılarından ötürü işe almıyorlar. Dört yıl boyunca biz sivil vefata mahkûm edilme ve canlı diri toprağa gömülme durumuyla karşı karşıyayız” dedi.

‘ASIL TALEBİM KOMİTENİN LAĞVEDİLMESİ’

Cemal Yıldırım

Komitenin hakkında ret kararı verdiği takdirde yargı sistemine başvurabileceğini söyleyen Yıldırım, “Türkiye’de yargı var mı yok ancak en azından bir dava açma hakkını elde etmiş oluyorsunuz, Anayasa Mahkemesi’ne giden süreci başlatabiliyorsunuz. Kararı açıklamadıklarında bu da engellenmiş oluyor” diye konuştu.

Asıl talebinin OHAL Komisyonu’nun tüm kararlarıyla birlikte ortadan kaldırılması olduğunu söyleyen Yıldırım şöyle devam etti:
“Bu KHK’ların da ortadan kaldırılması gerekiyor. OHAL kurulunun yüzde 10 olumlu bir karar alması kelam konusu lakin bunların da neye nazaran olumlu olduğu muhakkak değil. Zira bakıyorsunuz tıpkı şeylere sahip birileri var, birisi dönmüş birisi dönememiş. Bu kararları neye nazaran verdikleri belirli değil. Ortada bir kriter yok. Gayri hukukî bir konsey. OHAL Komisyonu’nun kararları elle tutulur değil. Pek çok arkadaşımız 4 yıldır ne için işten atıldığını bilmiyor. Sen beni işten atmışsın ancak neden ötürü beni işten çıkardığını hala bilmiyorum. Asıl talebim KHK’lerin iptal edilip OHAL Komisyonu’nun lağvedilmesidir.”

Gazete Duvar

iletişim : live:.cid.e85adaa203246898

en iyi casino siteleri en iyi casino siteleri slot siteleri beylikdüzü escort
hack forum gaziantep escort gaziantep escort bedava hesaplar